Kredi Kartı Borcu Yapılandırması Kolaylaştı

Kredi kartları nakit para kullanmayı sevmeyenler için ideal ancak işin gerçeği bu kadar masum değiller. Çünkü gecikme faiz bedelleri, hesap işletim ücretleri gibi ekstraları da bir hayli fazla. Ayrıca alışverişi cazip hale getirdiği için ve insanlar da harcama planı yapmadıkları için ödeme güçlerinden daha fazla harcama yaparak kriz noktasına gelebiliyorlar. Üstelik bu durumu yeni bir kartla kapatmaya çalışmaksa daha da kötü sonuçlara neden olabiliyor. Söz gelimi bu duruma çözüm sağlamak üzere geliştirilen kredi kartı borcu yapılandırma işlemi ile bazen daha iyi sonuçlar alınabiliyor.

Borçlar Zor Ödendiğinde

Kredi kartı taksitleri ödemelerinde zorlanma yaşandığı zaman bu yapılandırma çözümüne başvurulabilmektedir. Ancak 1-2 aylık yaşanan ödeme sorunları için değil de daha uzun vadede olabilecek zorlanmalar için kredi kartı yapılandırma işlemine başvurulması daha uygundur. Yapılandırmanın avantajı, kredi notunun düşmesini engellemesidir. Diğer türlü ödenmesi güç olan ve devamlı geciken ödemeler kredi notunu düşürecektir. Her bir gün yaşanan gecikme bile notta düşmeye neden olur. Ayrıca yasal takip durumu da yok olacağından yine kredi notunun olumsuz etkilenmesi önlenmiş olur. Mevcut borcunuzu toplamda değerlendirip ödeme yapabileceğiniz tutarı da net şekilde belirleyerek yeniden yapılandırabilirsiniz.

kredi-karti1

Birkaç Kredi Kartı Borcu Ödenemediyse

Eğer birden fazla kredi kartı borcunuz varsa ve her biri yasal takibe girmek üzereyse, bu durumda işlemler başlamadan en uygun şekilde bir ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunabilir, tek bir yere borçlanabilir ve aynı zamanda kredi notunuzun düşmesini de engellemiş olursunuz.

Faizler Düştüğü Zaman Yeniden Yapılandırma

Bu uygulama tahmin edileceği gibi hali hazırda devam eden ev kredisi borcunun faizlerinin düşmesi ile daha az ödeme yapabilmek için tercih edilen yöntemdir. Eğer yanlış zamanda kredi aldığınızı düşünüyorsanız ve beklediğiniz faiz oranı bankanızda uygulamadaysa, yapılandırma yoluna gidebilirsiniz. Ancak bu noktada sizin daha sonra yeniden zararlı çıkma riskinizin olduğunu da göze almanız gerekir. Yani yeniden yapılandırılan kredi borcunda sizin kaçırdığınız bazı detaylar nedeniyle eskisine göre daha fazla ödeme yapmak zorunda kalabilirsiniz. Masraf vs. gibi durumlara bu açıdan dikkat etmek gerekir. Ayrıca bankalar her zaman yeniden yapılandırma yapmak zorunda değildir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*