Yumurtalık Hastalıkları Dikkate Alınmıyor

Kadın sağlığının en önemli bölümlerinden olan üreme sistemi hastalıkları hanımlarda çok sıklıkla yaşanılan bir durum. İster devlet hastanesinde olsun ister özel bir sağlık kuruluşunda, sonuçta kadın hastalıkları servisi ve bu işte çalışan doktorlar her zaman fazlasıyla meşgul olan insanlar. Kadınlarda rahim hastalıklarından başka yumurtalık hastalıkları hangi bölüm tarafından tedavi edilir sorusuna da kadın hastalıkları doktorları yani jinekologlar cevap veriyor.

Kadınların Bilmesi Gereken Bir Konudur

Kadınlarda karın boşluğunda, rahmin iki yanındaki iki küçük organ olan yumurtalıklar dişi üreme hücresinin oluşumunu ve kanallara göndermeyi yapan organlar. Aynı zamanda kadınlık hormonu olarak bilinen östrojen ve progesteron üretimi de burada gerçekleşiyor. Yani hayatın devamı ve neslin sürmesi bu yumurtalıklardan çıkan hücreler ile başlıyor. Yumurtalık hastalıkları belirtileri nelerdir konusu bu yüzden kadınlar tarafından bilinmesi gereken bir husus. Karındaki ağrılar ve kokulu akıntılar yumurtalık hastalıklarının ortak belirtileri arasında başta geliyor. Genel bir listeleme yapılırsa yumurtalık hastalıkları;

  • Yumurtalık iltihabı,
  • Yumurtalık kistleri,
  • Çikolata kistleri,
  • Yumurtalık kanseri olarak sıralanabilir.

İltihaplar, Kistler, Çikolata Kistleri

Yumurtalıklar mikrobik nedenlerle veya herhangi bir nedenle iltihaplandığı zaman kokulu akıntılar da hemen başlıyor. Mikrobiyolojik muayene ile teşhis konuyor. Yumurtalık iltihabı verilen ilaçlarla atılamazsa tüplerde tıkanıklığa ve giderek kısırlığa yol açıyor. Gerektiğinde yumurtalıklar ve tüpler ameliyatla tümden alınıyor. Ve bunun sonucunda kadınlarda erken menopoz dönemi başlıyor.

yumurtalik-kanseri

Yumurtalık hastalıkları nelerdir konusuna yaygın olarak görülen kistler de dahildir. Kistler yumurtalıklarda görülen içi sıvı dolu kesecikler olarak tanımlanabilir. Organın kendi işleyişinden doğan fonksiyonel kistler zamanla kendiliğinden geçerler. Anormal kistler ise eğer kanser tehlikesi taşıyorlarsa çok daha fazla tehlike yaratıyorlar. Endometriosis olarak bilinen ve renkleri erimiş çikolataya benzediği için bu adı alan çikolata kistleri ise rahim içi duvarının yumurtalıklara yerleşmesi ile oluşuyor ve kronik haldeyse sık sık tekrarlayabiliyor. Yumurtalıkların çeperlerindeki kistler ise polikistler olarak tanımlanan küçük oluşumlar. Adet gecikmelerinin en sık görülen nedenleri arasında.

Yumurtalık Kanseri

40 yaş üstü kadınlarda görülen bir kanser türü olan yumurtalık kanseri pek kolay teşhis edilemediği için hanımların sık sık kontrole gitmeleri erken teşhis için çok önemli. Bu kanser türü vücutta kolayca yayılma yaptığı için de tehlike taşıyor.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*