Findex Kredi Notu Öğrenmek Kolaylaştı

Son yıllarda sürekli reklamı yapılan ve bankacılık ile ilgili kredili işlemleri yoğun olan kişilere avantaj sağlayan bir uygulama olan findeks kredi notu öğrenme bir çok bankanın da işini kolaylaştırmıştır. Kredi düşük olanlar için kredi başvurusu yapmaya gerek kalmamış ve bankaların da yükü hafiflemiştir.

Findex kredi notu öğrenme bir çok kişi için çok basitken, bazıları için karmaşık olabilir. Bu yüzden size adım adım kredi notunuzu nasıl öğrenebileceğiniz hakkında açıklamalar yaptığımız bu yazımızı paylaşmayı uygun bulduk. Ama öncesinde kredi notu nedir, ne değildir bu konuda biraz özet geçmekte yarar var.

findeks1

Kredi notu, bankalardan kredili işlemler yapabilmeniz için uygun olup olmadığınızın finansal işlemlerinizin otomatik olarak hesaplanması sonucu ne kadar kredi alabileceğiniz tespit edilir. Eğer daha önceden kredili işlemleriniz varsa, bunların doğrultusunda daha ne kadar kredi limitinizin olduğunu öğrenebilir ve bu miktar kadar kredi kullanabilirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notunuzu öğrenmek için findeks.com sitesine girerek üye olmanız gerekir. Üye olduğunuzda, bankalarda kayıtlı bulunan cep telefonunuza bir mesaj gelecektir. Bu mesajı onayladıktan sonra, 4.5 TL karşılığında kredi risk raporunuzu ve kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Risk raporu ve kullanılabilir limitleriniz belirlendiğinde, belirtilen miktar kadar kredi kullanabileceğiniz anlamına gelir. Bazen kredi notunuz düşük bir seyir gösterirken, bazen de yükselişe geçer. Bu bankacılık işlemlerinin kullanımı ve düzenli ödemeleriniz ile mümkün olan bir durumdur. Kredi notunuzun yüzde 30’luk kısmı düzenli kredi kartı ödemeleri ve kredi ödemeleri ile mümkündür.

findeks-kredi

Diğer etkenler arasında da, yeni kredi başvurularının durumu yer almaktadır. Bunların olumsuz sonuçlanması durumunda da notunuz düşüş göstermektedir. Kredi notunuz ortalamanın altındaysa, genellikle kredi başvurularınız reddedilir. Ama ortalamanın üzerindeyse, kredi verilir. Kredi verilmesi için en büyük kıstas, notunuzun mümkün olduğunca yüksek olması durumudur.

Bankaların büyük bir kısmı, kredi takibini bu sistem üzerinden yapar ve kredi alıp alamayacağınız bu durumda belli olur. Siz de kendi risk raporunuzu ve mevcut kredili ürünlerinizi takip ederek, kredi borçlarınızı erken kapattığınızda notunuzu yükseltebilirsiniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*