Şifalı Bitkilerin Dünyası Büyüyor

Annelerin ve büyükannelerin çocuklar üşüttüğü zaman söylediği dur sana bir nane limon kaynatayım sözü neredeyse tıp literatürüne geçmiş durumda. En azından hiçbir zararı yok. Hastalıklarda medikal yardıma geçmeden önce şifalı bitkilerden çareler aramak modern hayatın içinde bile yer alıyor. Hatta doğaya dönüş özlemi doğal tedavi yöntemlerini son yıllarda sanki daha popüler hale getirdi. Aktar dükkanlarındaki çeşitlilik bunun bir ispatı sayılabilir. Şifalı bitkiler nelerdir diye sorulduğu zaman artık akla sadece nane, limon veya ıhlamur gelmiyor. Pelin otu, siyah fasulye, goji beri, sumak, mısır püskülü, beyaz çay, pazı, defne yaprağı gibi bitkilerin şifa dağıttığı kesin.

Kırkkilit Otunun Giderek Artan Popülerliği

Çoğu kişinin kırlarda gördüğü ama tanımadığı kırkkilit otu at kuyruğu otu, katır kuyruğu otu, kırkboğum otu gibi adlarla da biliniyor çünkü şekli atın kuyruğuna benziyor. Ama faydaları sayılmakla bitmeyecek gibi. Böbreklerin daha iyi çalışması, idrar yolu enfeksiyonları, romatizma, gut hastalığı, ülser tedavisi, ateş düşürülmesi ve grip, menopoz sıkıntıları ve osteoporoz yani kemik erimesi tedavisi, saç cilt ve tırnakların daha sağlıklı hale gelmesi, prostat hastalıkları, diş eti hastalıklarında gargara yolu ile kullanmak kırkkilit otu denince hemen öğütleniyor. Şifalı bitkiler rehberi içinde bu ot oldukça kapsamlı bir yer tutuyor.

sifali-bitkiler

Bitki Çaylarını da Fazla Kaçırmamak Gerek

Şifalı otlar, doğal ve aromatik yağlar, kaynatılıp suyu içilen sebzeler ve bitki çayları şifalı bitkiler ve faydaları konusunu çeşitlendiriyor. Tıp doktorları konuya biraz daha hassas yaklaşıyorlar. Genel olarak bitkilerden gelen tedavi yöntemleri zararsız bulunmakla birlikte örneğin kalp ve tansiyon hastalarının bu bitkileri çok daha dikkatli kullanması isteniyor. Genel olarak bitki çaylarının günde üç bardak ile sınırlandırılması doktorların ortak görüşü.

Ihlamur Bir Şifalı Bitki Klasiğidir

Şifalı bitkiler ve isimleri arasında akla hemen gelen ıhlamur ise artık bir klasik haline geldi. Üşütüldüğü zaman, öksürüldüğü zaman içilen ballı bir sıcak ıhlamur herkesin denediği bir çare. Terleterek toksin atımına yardım eden, ateşi düşüren, stresi azaltan, kan basıncını düşüren, hazımsızlığa iyi gelen, çarpıntıları azaltan ıhlamur büyükannelerimiz kadar şifalı zaten çok eski zamanlardan beri özellikle üşütüldüğü zaman içiliyor.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*