Kadınlarda Cinsel ve Psikolojik Rahatsızlıklar Artıyor

Kadınlardaki cinsel eğitim ve cinsel hayat her bakımdan zor bir konu. Kültürel, dini, psikolojik ve fiziksel nedenler sonucu sağlıklı bir cinsel yaşam sürdüremeyen binlerce kadın var. Rakamlarla ifade edilecek olursa kadınların % 30’u cinsel isteği çok az duyuyor, % 20’si haz verici bulmuyor, % 15’i ilişki sırasında acı duyuyor, % 50’si uyarılmakta zorluk çekiyor. Yani sonuçta kadın nüfusunun ortalama olarak % 60’ı cinsel hayatlarında sorun yaşıyor. Cinsel ilişkiden zevk alamama erkek nüfus için çok daha az oranlarda yaşanırken kadınlar için büyük problem oluyor.

Vaginismus Nedir?

En çok rastlanılan sorunların başında vaginismus olarak bilinen durum geliyor. İlişki sırasında ilgili kasların istem dışı kasılması ve birleşmenin gerçekleşememesi olarak tanımlanan bu sorunu kadınlarda cinsel işlev bozuklukları nedenleri arasından ayırmak mümkün değil ki bu da konuyu psikolojik derinliklere bile götürüyor. Gene rakamlarla dönüldüğünde bu derdi yaşayan kadınların % 80’inin kurallara uyan, sürekli kabul görme ihtiyacı duyan, onaylanmak isteyen, özgüveni olmayan, sinirlendiği zaman duygularını dışarı vuramayan kişiler oldukları belirlenmiş. Yani cinsel işlev bozuklukları kadınlarda çoğunlukla psikolojik bir dert ve gene kadınlarda cinsel işlev bozuklukları tedavisi de ancak uzun bir duygusal terapi ile giderilebilir.

kadin1

Konuyla ilgili ilgi çekici bir saptama daha var. Çocukluğunda iyi kız olarak tanımlanan her on kadının dokuzu cinsel hayatta orgazm olamadıklarını açıklamışlar.

Diğer Nedenler

Sağlıklı bir cinsel hayatın sürdürülememesi, evliliklerde zamanla cinsel isteksizliğin başlaması, tahrik ve orgazm problemleri gibi ayrıntılarla çeşitlenen konu eşim hakkımda ne düşünür, benim isteklerim yok sayılıyor, ya gebe kalırsam, beni beğenmezse, vücudum güzel değil gibi nedenlerle büyüyüp gidiyor. İlişkinin niteliği hakkında çok düşünmek, bunu saplantı derecesine çıkarmak da cinsel hayat için ayrı bir tehlike. Cinsel ilişkiden iğrenme ve cinsel istismara uğramak nispeten küçük bir oranda kalsa bile rastlanılan durumlardan.

Mutluluk veya Mutsuzluk Çok Etkilidir

Kısacası kadınlarda cinsel hayat dendi mi konuyu mutlu olmak veya mutsuzluktan ayırmak mümkün değil. Öncelikle onun psikolojik durumunu anlamak gerek. Sonrasında cinsel rahatsızlıklara hangi doktor bakar sorusunun yanıtı olan cinsel terapistlere başvurulabilir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*