4B Emekliliği Hakkında Ne Biliyoruz?

4B kodlaması Bağ – Kur sistemini yansıtmaktadır. Bununla birlikte 4B sistemi üzerinden prim ödeyen ve bu prim ödemesine dayalı olarak emekliliğini bekleyen kimselerin birkaç merak etmiş oldukları sorulara yanıt verelim. Emeklilik sürecinin sonuna gelebilmek adına çalışan yahut da dışarıdan Bağ – Kur primini ödeyen kimselerin hem çalışmış oldukları gün sayısının hem de yaşlarının önemi son derece büyüktür.

4B Ne Zaman Emekli Olurum Uygulaması Nedir?

4B emeklilik şartlarını tam olarak bilen yahut da ilgili kurumdan emeklilik hesaplatması yapmış olan bireylerin yanı sıra; emekliliklerini kendileri hesaplamak isteyen kimselerin kullanabilecekleri açık ve kolay kullanımlı bir uygulamadır.

Uygulama İçerisinde Neler Var?

Uygulamanın ana hatları, bilgileri yukarıda yer alan resimde mevcuttur. Buna ek olarak bizler ayrı ayrı tekrar belirtelim ki kullanımı çok daha kolay olsun.

  • İlk olarak emeklilik bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir. Bu bilgiler; emeklilik türü ile başlar. Emeklilik türü tam çalışan mı yoksa kısmi çalışan mı olduğu ile alakalıdır. Sonrasında ise; emekliliğini öğrenmek isteyen kimsenin cinsiyetini girmesi gerekir.
  • Bunun ardından ise; doğum tarihinizi gün ay ve yıl şeklinde belirtmeniz gerekir. Bu ana hatlardan herhangi birini boş bırakmanız durumunda emeklilik bilgilerinizi edinmeniz söz konusu değildir.
  • Sonrasında ise özel durum bilgileri ikinci kısım olarak uygulamada yer alır. Bu bilgilerin doldurulması kişilerin durumlarına göre farklılık göstermektedir. Bu bağlamda söylenebilecek alanlar; maluliyetinizin olup olmadığı ile başlar. Eğer var ise belirtmeniz gerekir.
  • Sonrasında ise; maluliyet derecesini belirtmek gerekir. Bu derece ise yüzde ile ölçülmektedir. Yüzdesinin kendinize uygun olanını bulabilmek adına mutlaka yüzde derecelerini aratmanız ve öğrenmeniz gerekir.
  • Sonrasında ise; erken yaşlanma durumunun var olup olmadığını doldurmanız gerekir.
  • Emekliliğinizi öğrenmeniz adına sunulmuş olan ikinci bölümde son olarak; bakıma muhtaç malul çocuğunuzun olup olmadığını belirtmeniz gerekir.
  • Son bölüm ise; yurt dışı borçlanmasına dahil olarak emeklilik arzu eden kimselerin doldurması gereken bir ala olarak karşımıza çıkıyor.

Eğer 4B emekliliğinizi öğrenmek istiyor iseniz gereken tüm soruların hazır olarak bulunduğu uygulamayı kullanabilirsiniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*