Meme Kanserinin Çaresi Erken Teşhis

Kadınlarda çok görülen hastalıklar arasında başta gelen ve güncel sağlık konuları arasında da hep gündemde olan meme kanseri dünyadaki her sekiz kadından birinin derdi olacak kadar yaygın. Gazetelerde ve haberlerde pembe kurdelelerle dikkat çekilmeye çalışılan konu gerçekten kadın sağlığı açısından birinci derecede önemli. Başta gelen soru ise meme kanserinin nedenleri nelerdir oluyor.

Fazla Östrojen Hormonu mu Neden Oluyor?

Meme dokusundaki anormallikler ile başlayan bu kanser türü süt kanallarının veya diğer meme dokusunun bozulmasından meydana geliyor. Genetik faktör risk payını arttırıyor. İlk doğumunu 30 yaş civarında yapan kadınlar, doğum kontrol haplarını 10 yıldan fazla bir süre kullanan kadınlar, ileri yaşlarda menopoza giren kadınlar, ilk adetini erken yaşlarda gören kadınlar riskli grubu oluşturuyorlar. Bu konunun ortak paydasının ise kadınların östrogen adı verilen kadınlık hormonuna daha uzun süre maruz kalması olduğu düşünülüyor. Sanıldığının aksine meme kanserinde emzirme korur mu, koruyucu etkisi var tezi ise kanıtlanmış bir husus değil.

Meme Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Evde kendi kendine yapılacak basit muayeneler bile hanımların meme kanserine karşı alacağı bir önlem olabilir. Göğüslerinizde hissedeceğiniz garip sertlikler için vakit geçirmeden doktora başvurun. Ayrıca kilo almamaya gayret edin. İleri teşhis yöntemlerinden biri de mamografidir. Özellikle 40 yaşından sonra en az yılda bir kere yapılması gereken bu kontroller hastalığın en kesin tedavisi olan erken teşhis için gereklidir ve meme kanserinin belirtileri nelerdir diye fazla düşündürtmeden size yanıt verir, endişelerinizi giderir.

meme-erken

Meme kanseri çok hızlı ilerleyen bir kanser türü değildir. Göğüsteki kitle 5-6 yıl içinde ancak 1 cm. kadar büyür. Yayılım koltuk altı bezlerinden lenf bezlerine oradan ciğerlere ve kemiklere doğru ilerler. Tedavi meme uzmanı, tıbbi onkolog ve radyasyon onkoloğu tarafından yürütülür. Kemoterapi şarttır. Tümor büyükse tedaviye kemoterapi ile başlanır ve ur ameliyatla alınacak hale gelsin diye küçülmesi beklenebilir.

Erken Teşhisin Önemi

Meme kanserinde erken teşhis konusunun önemi büyüktür ve kontrol altına alınabilen, üstesinden gelinebilen kanser türleri arasında yer alır. Erken teşhis ise kadınların sağlıkları konusunda daha çok bilinçlenmesini gerektirir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*